Aparaty ruchome mogą być samodzielnie wkładane i zdejmowanie przez pacjenta i są najczęściej stosowane w leczeniu ortodontycznym dzieci i młodzieży, czyli w okresie wzrostu układu kostnego.

Wczesna diagnostyka i zastosowanie aparatów ruchomych często pozwala wyleczyć wadę i uniknąć późniejszego leczenia aparatem stałym.

Aparaty ruchome składają się z akrylowej płytki, której kolory pacjent może sam wybrać, oraz drucianych elementów, które utrzymują aparat ortodontyczny lub części, takich jak sprężyny lub śruby, które działają z pewną siłą na zęby.

Czas leczenia aparatem ruchomym i jego skuteczność zależą od wady, wieku oraz współpracy pacjenta z lekarzem. Czas noszenia i sposób korzystania z aparatu są wykładnikiem pozytywnych wyników leczenia. Należy pamiętać również o tym, że nie wszystkie wady zgryzu mogą być skorygowane aparatem ruchomym.

Do aparatów ruchomych należą, między innymi:

  • Płytka Schwarza – jeden z częściej stosowanych aparatów ruchomych, służy głównie do poszerzania łuków zębowych. Aparat reguluje się na wizytach kontrolnych (lub samodzielnie) w zależności od przebiegu leczenia.

 

  • Aktywator – aparat, który sztucznie pobudza mięśnie układu żucia pacjenta i wykorzystuje ich naturalną siłę w celu kształtowania prawidłowego zgryzu poprzez przesuwanie wyżynających się zębów we właściwe miejsce.

 

  • Twin Block – to zestaw dwóch płytek, z których jedna jest zakładana na szczękę, a druga do żuchwy. Pacjent powinien nosić płytki na stałe, a wyjmować je jedynie na czas mycia zębów czy samego aparatu.

 

  • Trainer – aparat zakładany na zęby mleczne, stosowany na noc. Podobnie jak aktywator, aparat ten wykorzystuje naturalną siłę mięśni pacjenta, by poprawić kształt łuku zębowego oraz ustawienia zębów w łuku.

 

  • Expander lub Hyrax – aparat ten służy do rozbudowy zbyt wąskiej szczęki poprzez stopniowe rozkręcanie aparatu w trakcie leczenia.

 

  • Płytka Hassa – typ aparatu mający podobne zastosowanie co Expander – rozbudowuje szczękę. W odróżnieniu od aparatów Expander i Hyrax, posada dodatkowe akrylowe skrzydełka od strony podniebiennej.