W Tajlandii w Bangkoku otwarto pierwsze w Azji muzeum poświecone stomatologii. Największą atrakcją, szczególnie dla dzieci jest gigantyczny model jamy ustnej, którego celem jest uczenie najmłodszych, jak bakterie mogą zaszkodzić ich zębom. Dzieci mogą wejść do środka i szorować ogromne zęby dużymi szczoteczkami. W ten sposób poprzez zabawę mogą dowiedzieć się jak dbać prawidłowo o zęby.

Ogromna jama ustna to tylko jeden z interaktywnych eksponatów Muzeum Dental Sirindhorn. Oprócz tego zwiedzający mogą oglądać zbiory podzielone na pięć stref tematycznych rozmieszczonych na 640 metrach kwadratowych.

Wśród nich jest między innymi, ekspozycja na temat historii stomatologii w Chinach, Indiach i Tajlandii oraz bogaty zbiór materiałów stomatologicznych, narzędzi i innych przedmiotów, jak również zdjęć opowiadających dzieje stomatologii od czasów najdawniejszych po współczesne skomplikowane zabiegi.

Jedną z ważniejszych części ekspozycji jest ta poświęcona statystykom stomatologicznym w Tajlandii. Niestety nie są one najlepsze. Według danych krajowego Biura Zdrowia, Tajlandia ma tylko 11.607 stomatologów w całym kraju. W stosunku do liczby mieszkańców oznacza to 1: 5.533, podczas gdy w większości krajów rozwiniętych, stosunek ten wynosi 1: 2000.

Statystyki pokazują że duża część tajskiego społeczeństwa wciąż nie ma dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej jamy ustnej, zwłaszcza osoby w odległych rejonach wiejskich.

Inicjatorzy powstania muzeum liczą na to, że przyczyni się ono do zwiększenia świadomości mieszkańców na temat zdrowia stomatologicznego.  – „Naszym celem jest zachęcenie dzieci tajskich w zabawny sposób do tego, aby zrozumiały jakie znaczenie ma zdrowie jamy ustnej. Mamy nadzieję, że poprzez naukę połączoną z zabawą będziemy inspirować ludzi do zdrowych wyborów ” – powiedział dr Phira Sithiamnuai, Prodziekan Wydziału Stomatologii Uniwersytetu Mahidol.

Muzeum stomatologiczne w Bangkoku zostalo ufundowane przez rodzinę królewską i można je zwiedzać bezpłatnie.