Skaling to usuwanie kamienia nazębnego z powierzchni zębów metodą ultradźwiękową lub ręczną za pomocą kiret, sierpów.
Piaskowanie to zabieg kosmetyczny polegający na usunięciu przebarwień, osadu na zębach, za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących (wodorowęglan sodu) lub glicyny.
Przeciwwskazaniem do piaskowania są ostre stany zapalne dziąseł (wtedy piaskowanie powinno być odłożone do następnej wizyty), astma, przewlekłe choroby układu oddechowego. W takim przypadku nakładany jest jedynie fluor.

Płytka nazębna to miękki nalot, ściśle przylegający do powierzchni zęba. Płytka nazębna zaczyna się tworzyć natychmiast po ostatnim czyszczeniu zębów i początkowo zbudowana jest z substancji zawartych w ślinie. Następnie osad ten zostaje zasiedlony przez bakterie próchnicotwórcze. Płytka nazębna może być usunięta tylko mechanicznie przy użyciu szczoteczki do zębów, nici dentystycznej lub innych narzędzi dentystycznych (nie można jej usunąć strumieniem samej wody).
Po kilkudziesięciu godzinach rozpoczyna się proces odkładania soli mineralnych, które są naturalnym składnikiem śliny. Jest to równoznaczne z powstawianiem kamienia nazębnego, który jest zmineralizowaną postacią płytki nazębnej.
W zależności od innych substancji dostających się do jamy ustnej, płytka nazębna również może przybierać różne odcienie.
Nieusunięta płytka bakteryjna przyczynia się znacznie do powstania próchnicy zębów, ponieważ zawarte w niej bakterie wytwarzając kwas powodują spadek pH i w rezultacie demineralizację szkliwa zębów. Dodatkowo, bakterie te mogą wywoływać zapalenie dziąseł.

Kamień nazębny to zmineralizowana (zwapniała) płytka nazębna. Powstawanie kamienia nazębnego z płytki nazębnej rozpoczyna się po kilkudziesięciu godzinach od ostatniego czyszczenia zębów.
Kamień nazębny składa się głównie z substancji zawartych w ślinie, bakterii próchnicotwórczych i ich produktów przemiany materii, złuszczone komórki nabłonka, wapń, fosfor, resztki pożywienia, itd.
Kamień nazębny jest dużo twardszy niż płytka nazębna. Dlatego też nie może być usunięty przy użyciu typowych narzędzi higieny jamy ustnej jak szczoteczka do zębów czy też nić dentystyczna. Usunięcie kamienia nazębnego może zostać wykonane poprzez piaskowanie lub za pomocą metod ultradźwiękowych.
W zależności od innych substancji dostających się do jamy ustnej, kamień nazębny może przybierać różne odcienie. Zazwyczaj ma on barwę znacznie ciemniejszą od koloru zębów, i pogłębia się jeszcze przy spożywaniu np. kawy i herbaty, lub też na skutek wdychania dymu papierosowego.

Zapalenie dziąseł to choroba infekcyjna dziąseł, nieleczona prowadząca do zapalenia przyzębia.
Przyczyną zapalenia dziąseł jest nagromadzona na powierzchni zębów płytka nazębna, która ulega mineralizacji i zamienia się w kamień nazębny. Dzieje się tak na skutek niedostatecznej higieny przyzębia. W wyniku tego następuje namnażanie się bakterii, które powodują lokalne zapalenie dziąsła otaczającego ząb lub nawet całe łuki zębowe.

Do objawów obejmujących dziąsła należą:
• krwawienie
• obrzęk
• zaczerwienienie
• ból
• świąd
• afta
• bardzo nieświeży oddech
• uczucie niesmaku

Wzmacnia zęby: fluor wbudowuje się w ich szkliwo i oddziałuje na obecne w nim hydroksyapatyty, czyli związki wapnia. Pod wpływem fluoru związki te słabiej rozpuszczają się w kwasach, których w jamie ustnej jest pełno, zwłaszcza po jedzeniu i w jego trakcie. A skoro są bardziej odporne na kwasy, to i na powodujące próchnicę bakterie. Poza tym związki fluoru same w sobie hamują wzrost bakterii.
Nie, piaskowanie polega na usunięciu osadów z zębów powstałych np. na skutek picia kawy, herbaty, palenia tytoniu, spożywania niektórych leków i „odsłonięciu” naturalnego koloru zęba. Natomiast wybielanie to zabieg polegający na wniknięciu specjalnego preparatu do tkanek zęba i czego efektem jest rozjaśnienie jego koloru.
Zaleca się oczyszczać zęby z kamienia i osadu co pół roku. Oczywiście, jeżeli jest potrzeba, np. w przypadku pacjentów leczonych periodontologicznie czy ortodontycznie, zabieg czyszczenia wykonuje się częściej, co 3-6 miesięcy. Są też pacjenci, którzy bardzo dbają o higienę jamy ustnej i nie wymagają skalingu częściej niż raz w roku. O tym, jak często wymagana jest higienizacja u danego pacjenta decyduje lekarz bądź higienistka stomatologiczna.
Tak, ponieważ w tym szczególnym czasie w organizmie kobiety zachodzą zmiany hormonalne i często występuje stan zapalny dziąseł, co skutkuje ich krwawieniem. Dlatego tym bardziej należy regularnie zgłaszać się na wizyty higienizacyjne.
Profesjonalne czyszczenie trwa od 30 do 60 minut, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Czasami zachodzi konieczność odbycia dwóch wizyt, w przypadku gdy kamienia jest bardzo dużo lub silne krwawienie dziąseł uniemożliwia dokładne oczyszczenie zębów poddziąsłowo.
Zazwyczaj jest to spowodowane niedostateczną higieną jamy ustnej. Zęby trzeba nie tylko myć, ale też wiedzieć jak robić to prawidłowo i używać różnych przyborów do higieny jamy ustnej, w zależności od potrzeb ( np. nitka, szczotka jednopęczkowa, wyciorki).
Nie ma najlepszej pasty, każda poradzi sobie o oczyszczeniem zębów. Jednak ze względu na różnorodny skład, niektóre pasty szczególnie dedykowane są konkretnym pacjentom, tak aby odpowiadały ich indywidualnym potrzebom. Podczas wizyty higienistka pomaga wybrać odpowiednią pastę, np. wzmacniającą szkliwo, wybielającą, łagodzącą krwawienie dziąseł.