Przyszła mama powinna wiedzieć, że zęby dziecka zaczynają się rozwijać około 4-6 tygodnia ciąży.  Od prawidłowego odżywiania i stanu zdrowia kobiety zależy ich podatność na działanie czynników próchnicotwórczych.

O utrzymaniu zdrowej jamy ustnej należy pamiętać juz przy planowaniu ciąży, a także w trakcie jej trwania. Konieczne są systematyczne wizyty kontrolne u lekarza dentysty.

DIETA W OKRESIE CIĄŻY

Dieta ciężarnej, oprócz białek i soli mineralnych, zwłaszcza wapnia i fosforanów, powinna zawierać witaminy A, D i D oraz pierwiastki śladowe (mikroelementy). Niedobór witaminy A i C może spowodować niedorozwój szkliwa i zębiny, a w związku ze zbyt małą podażą witaminy D, może dojść do zaburzenia równowagi wapniowo-fosforanowej. Skutkuje to niedostateczną mineralizacją szkliwa, zębiny i cementu korzeniowego oraz opóźnionym wyrzynaniem się zębów.

Badania sugerują, ze nadmierne spożywanie słodyczy w okresie ciąży przyczynia się do wykształcenia podobnych upodobań smakowych dziecka. W przyszłości może to wpływać na wybór niezdrowych produktów spożywczych przez malucha.

Materiał opracowany przez Ministerstwo Zdrowia oraz Swiss Contribution w ramach projektu współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.