Przyszła mama powinna wiedzieć, że zęby dziecka zaczynają się rozwijać około 4-6 tygodnia ciąży. Od prawidłowego odżywiania i stanu zdrowia kobiety zależy ich podatność na działanie czynników próchnicotwórczych.
O utrzymaniu zdrowej jamy ustnej należy pamiętać juz przy planowaniu ciąży, a także w trakcie jej trwania. Konieczne są systematyczne wizyty kontrolne u lekarza dentysty.
DIETA W OKRESIE CIĄŻY
Dieta ciężarnej, oprócz białek i soli mineralnych, zwłaszcza wapnia i fosforanów, powinna zawierać witaminy A, D i D oraz pierwiastki śladowe (mikroelementy). Niedobór witaminy A i C może spowodować niedorozwój szkliwa i zębiny, a w związku ze zbyt małą podażą witaminy D, może dojść do zaburzenia równowagi wapniowo-fosforanowej. Skutkuje to niedostateczną mineralizacją szkliwa, zębiny i cementu korzeniowego oraz opóźnionym wyrzynaniem się zębów.
Badania sugerują, ze nadmierne spożywanie słodyczy w okresie ciąży przyczynia się do wykształcenia podobnych upodobań smakowych dziecka. W przyszłości może to wpływać na wybór niezdrowych produktów spożywczych przez malucha.