Mother and Baby kissing and hugging. Happy Family

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa powinna odbyć się już w pierwszym roku życia. Jest to tak zwana wizyta zapoznawcza, nie połączona z żadnym zabiegiem leczniczym. Polega na zapoznaniu dziecka z gabinetem, fotelem i urządzeniami stomatologicznymi.

Rodzice nie powinni czekać z pierwszą wizytą w gabinecie do momentu, aż coś zacznie ich niepokoić w związku z uzębieniem dziecka lub, co gorsze, aż dziecko zacznie zgłaszać ból zęba. Regularne wizyty u lekarza dentsty od najmłodszych lat mają kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o efektywną profilaktykę próchnicy.

JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO WIZYTY ADAPTACYJNEJ

Do pierwszego spotkania ze stomatologiem dziecięcym rodzice powinni przygotować dziecko w domu. Można wprowadzić zabawę w dentystę , ćwiczenia otwierania buzi i pokazywania ząbków przed lustrem.

Nie należy straszyć dziecka ani przekazywać mu swoich lęków i obaw związanych z wizytą u stomatologa. Odpowiednio wczesne przygotowanie dziecka i właściwie przeprowadzona wizyta adaptacyjna pozwoli uniknąć strachu przed dentystą i późniejszych problemów, jeśli trzeba będzie wykonać u dziecka zabieg leczniczy.

PRZEBIEG WIZYTY

Dziecko wchodzi wraz z rodzicem do gabinetu, gdzie w miłej atmosferze mały pacjent poznaje zasady działania fotela i urządzeń stomatologicznych. Staramy się wprowadzać w to elementy zabawy, posługujemy się słownictwem dostosowanym do wieku dziecka np. urządzenia do opracowywania ubytku to prysznic i odkurzacz do wyciągania robaków z zębów, ślinociąg to smok, którego zapraszamy do buzi dziecka, żeby zabrał wodę.

Dzięki kamerze wewnątrzustnej możemy pokazać dziecku jego zęby na ekranie komputera, a wybarwienie płytki nazębnej specjalnym preparatem pozwala ocenić higienę jamy ustnej.

Po zakończeniu zabiegu lekarz dziękuje dziecku za współpracę i nagradza je pieczątką Klubu Dzielnego Pacjenta, a także zaprasza do kącika z nagrodami, gdzie pacjent wybiera sobie drobny upominek. Dzięki nagrodzie na koniec wizyty dzieci są dumne, że ich wysiłek na fotelu został doceniony i zmotywowane przed kolejnym spotkaniem z lekarzem. Każda wizyta kończy się omówieniem z rodzicami wykonanego zabiegu.

Jeżeli dziecko wymaga leczenia zachowawczego, to aby zminimalizować jego przykre doznania z tym zawiązane, każdy zabieg można wykonać w znieczuleniu. Nie należy straszyć dziecka igłą i strzykawką, gdyż stomatolog dziecięcy w gabinecie wytłumaczy na czym polega znieczulenie, nie używając przy tym słów igła czy zastrzyk. Mówimy, że uśpimy ząb specjalnym gazem usypiającym lub napompujemy w buzi duży balon , po którym ząb pójdzie spać.

Wykonanie znieczulenia poprzedza posmarowanie miejsca wkłucia żelem znieczulającym, po którym samo ukłucie jest praktycznie bezbolesne. Dentysta dla dzieci wytłumaczy także, co będzie działo się po znieczuleniu np. że po policzku będą maszerowały mrówki. Po wykonaniu znieczulenia zabieg przeprowadza się bezboleśnie.

W naszym gabinecie dysponujemy szeroką gamą materiałów do wypełnień, poczynając od „zwykłych” białych plomb (takich jak u dorosłych), kończąc na pięknych, bajkowych kolorowych wypełnieniach. Dziecko samo wybierając kolor swojego nowego ząbka czuje się dodatkowo nagrodzone i wyróżnione, mogąc pokazać kolorową plombę np. kolegom w przedszkolu.

W zębach mlecznych stosuje się do wypełnień materiały tzw. szkłojonomery, które sprawdzają się w bardzo głębokich ubytkach oraz u dzieci, które mimo starań lekarza nie współpracują na fotelu.